Umělecké skvosty z českých gobelínových dílen

Ačkoliv je Česká republika poměrně malou zemí, rozhodně se ve světě neztrácí. V některých záležitostech jsme dokonce na čelních místech i za státy, do kterých bychom se vešli mnohonásobně. Naše hrdost se může týkat i rukodělného umění v oblasti tkaní, restaurování a konzervování gobelínů a jiných textilních skvostů.

scrapbook

  • Je pravda, že toto umění nevzniklo u nás, ale bylo k nám dovezeno v devatenáctém století ze severských zemí.
  • První světová válka sice výrobu na chvíli ochromila, ale brzy došlo k obnově a dnes jsme v této oblasti světově uznáváni.

Ze současných dílen vycházejí skutečné umělecké kusy, které jsou známé po celém světě i tím, že se k jejich výrobě používají původní techniky.

  • Jednou z nich je i ruční tkaní gobelínů středověkou technikou útkového rypsu na horizontálních nebo vertikálních stavech. Při této technice se dá použít interesantně působící melírování. Čímž se docílí pastelového efektu. Většinou se pracuje podle předem vytvořeného výtvarného návrhu.
  • Ruční tkaní hladkých kilimových koberců rypsovou technikouse taktéž provádí podle návrhu některého z výtvarných umělců. Koberce se tkají na horizontálních nebo vertikálních gobelínových stavech.
  • Pokud se jedná o jednodušší design, využívá se technika ručního vázání koberců na vertikálních ručních stavech bez mechanického přírazu.

tapisérie

Naše tkané obrazy zná celý svět

Výrobky, které vycházejí z pod rukou umělců českých gobelínových dílen, zdobí nejen významná místa v naší republice, ale můžeme se s nimi setkat i ve světových budovách.

  • Své místo si české gobelíny a tapisérie našly například v Hollywoodu nebo exotické Tasmánii.
  • Najít je můžeme i v Kanadě a dalších státech Evropy i dalekých krajích.

Kromě samotné výroby jsou pracovníci dílen skutečnými odborníky na restaurování a konzervování starožitných památek tohoto druhu.