Víte, co jsou to psí spalničky? Zní to jako nějaká nevinná dětská choroba. Pravda je daleko horší. Takto se často označuje velmi zákeřná psinka.
· Velice nebezpečná nemoc, která může na našem chlupatém kamarádovi zanechat trvalé následky.
o Jedinou ochranou proti ní je včasné očkování.
Pokud se zanedbá a pes tuto zákeřnou nemoc dostane, bývá zpravidla nenapravitelně pozdě.Mnohé případy končí tím nejhorším způsobem. Pokud se ve Vašem okolí vyskytuje tento virus, nemůžete svého neočkovaného psa nikterak ochránit. Psinka není jen záležitostí psů, ale mohou ji přenášet i jiná zvířata, kterými jsou především šelmy
– psovité
– lasicovité
– kočkovité
– hyenovité
– a další druhy divoce žijících šelem.
Velkým přenašečem je i rys, který žije ve volné přírodě. Prvními příznaky psinky je změna chování nakaženého zvířete. Podobně jako u další nakažlivé nemoci – vzteklině.
Ani tygrovi se psinka nevyhýbá
V roce 2003 se na východě Ruska staly prapodivné události. Do blízkosti vesnic se začali dostávat tygři ussurijští. Jejich podivné chování všechny překvapilo. Tento tygr je plachý a běžně přítomnost člověka nevyhledává. Jedním z těchto tygrů byla samice, kterou vědci pozorovali už osm let.
· Samice Galia byla najednou vyhublá a snažila se ulovit toulavého psa.
· Jelikož se dostávala stále blíže k lidským obydlím, musela ji policie zastřelit.
V dalších letech se začaly tyto případy množit.Nikomu nebylo jasné, proč se zvířata takto podivně chovají. Nakonec se ukázalo, že na jejich chování má vinu právě psinka, kterou se tygři nakazili. Zdroj tohoto nakažení není jasný. Předpokládá se, že se zvířata nakazila od jiných divokých zvířat nebo od domácích psů. Vědci začali ihned pracovat na odhalení přítomnosti tohoto viru ve zmíněné oblasti, aby mohli v budoucnu rychle reagovat a zjistit ohnisko nákazy.