Pokud nepatříte mezi skupinu lidí, která se vyžívá v tom, že tráví svou dovolenou u moře naložená na lehátkách a jejím jediným sportem je ranní běh s ručníkem k moři kvůli zabrání slunečníků a výhodné polohy na pláži, zkusíme vám podat inspiraci na velmi netradiční dovolenou.
Zapomeňte na heslo „go west“ a udělejte pravý opak – jeďte na východ. Ukrajina vás přivítá a ty nejotrlejší zavede do místa, kde se lidský čas navždy zastavil, aby dal volnou ruku přírodě. Prostor okolo černobylské jaderné elektrárny láká stále více dobrodruhů. Touha prohlédnout si rozpadající se město Pripjať a být v kontaktu s všudypřítomnou radiací je pro mnohé lákadlo. Není divu. Svět obletěly několikrát fotografie opuštěných postýlek v mateřské školce, rozpadajícího se kulturního centra či odpadávajících kachliček v prázdném plaveckém bazéně.
Jedná se zcela určitě o nepopsatelný zážitek, kterému se ale stále dost lidí vyhýbá. Byť je úroveň cesia na komunikacích bezproblémová, jsou v zóně stále místa, kam by se žádný návštěvník neměl vydávat. V tomto ohledu je situace oproti silnicím mírně zhoršená také uvnitř budov. Každopádně i přes všechna nebezpečí je zcela jistě nezapomenutelným zážitkem pohled na sarkofág čtvrtého reaktoru. Není určitě člověka, kterému se ihned nevybaví katastrofa, která vypukla 28. dubna 1986 a poznamenala osudy mnoha lidí. Není třeba mluvit jen o mrtvých, ale i o tisících lidí nuceně přesídlených z domovů pod slibem brzkého návratu.
Zcela nepřehlédnutelný, a proto také hojně navštěvovaný je radar DUGA neboli ruský datel, jak je přezdívaný díky typickému zvuku rušícímu příjem ostatních radiových stanic. Klid vaší duši dodá určitě před opuštěním zóny i nutná dozimetrická kontrola, která zcela jistě zvedne tlak úplně všem.
Jedná se o nezapomenutelný zážitek, za kterým se vyplatí vyjet. Nicméně pokud byste chtěli zažít něco podobného, jen bez hrozby radiace a o poznání levnější a takřka za rohem, i v Čechách si můžete prohlédnout opuštěná města, která tolik připomínají osud liduprázdné Pripjati.