Základem je pravidelná „údržba“ našeho chrupu. Někdy však bohužel ani to nestačí a zákeřný pach se objeví nečekaně a vždy ve chvíli, kdy to nejméně potřebujeme.
Nejdříve je nutné rozluštit původ tzv. zkaženého dechu. Nejčastější příčinou je nedostatek tekutin, který způsobuje povlak na zubech a jazyku. V těchto případech stačí většinou zubní pasta a kartáček, ale pokud jsme v práci či uprostřed jednání a nic takového logicky u sebe nemáme, službu nám udělá i výrobek jako ústní sprej či žvýkačka.
Pokud je ale příčina našeho problému jinde, je nutné navštívit zubaře či lékaře, protože původcem zápachu může být zánět dásní, zánět uzlin a výjimečně i zánět žaludku.
Zubní pasy, kartáčky a mezizubní kartáčky
Na výběr je široká škála těchto produktů. Volte vždy takové, aby nepoškozovaly vaše dásně (tedy spíše měkčí), ale zároveň důkladně čistily zuby i mezizubní prostory.
Ústní voda a spreje
Tento druh „první pomoci“ při zápachu z úst pomůže bohužel pouze krátkodobě a to v řádu několika minut. Hodí se tedy při akutní potřebě, ale příčinu určitě nevyřeší.
Tradiční žvýkačky
Žvýkání není žádným nováčkem moderní doby, první žvýkačka se totiž objevila již v roce 1911 v USA a těší se oblibě hlavně u mladších ročníků také kvůli zábavným bublinám, které z nich můžete vytvořit. Efekt je však také krátkodobý a někteří jednotlivci ji zavrhují, jelikož tzv. tahá plomby.
Žvýkací bonbóny
Bonbón je alternativou, která je však plná cukru, takže z dlouhodobého hlediska Vám chrup spíše zkazí, než napraví. Pokud už tedy raději saháte po tomto výrobku, hlídejte si obsah cukru.
Přírodní prostředky
Nejpřirozenější způsob prevence jsou přírodní prostředky jako např. bylinky či různá kloktadla a čaje z nich. Nejvíce známý je pak hřebíček, máta či petržel, kdy stačí vložit do úst a rozkousat. Jestliže jste trochu odolnější, zkuste rozkousnout kávové zrno a úspěch je zaručen.