Dřevěný nebo živý?

Volba plotu je velice důležitá. Ono totiž není jedno, který si zvolíte. Jiný typ plotu se hodí k ochraně staveniště, další je zase vhodnější k rodinném domku. Některé jsou prakticky bezúdržbové, o jiné je potřeba se pravidelně starat.

pletivo

  1. Dřevěný plot – pokud je něco v tomto oboru klasickou, tak je to dřevěný plot. Ze dřeva se vyráběla oplocení prakticky odjakživa a nejinak je tomu i dnes. Dřevěný plot má nespornou výhodu v tom, že vypadá dobře, a tudíž se hodí i jako ohraničení rodinného sídla. Nevýhodou však je nutnost alespoň jednou za čas všechny jeho dřevěné části natřít ochrannými prostředky, které zamezí škůdcům a počasí v tom, aby plot poškodily.

  1. Živý plot – jde o typ plotu, který by chtěl mít u domu asi každý. Nejenže vypadá dobře, ale zároveň funguje i jako neproniknutelná clona pro kolemjdoucí i zvědavé sousedy. I zloději mají problém plot z živé hmoty překonat, zvláště je-li dostatečně velký. Negativa jsou v podstatě vše ostatní. Kdo touží po živém plotu, bude se muset smířit s jeho neustálým ošetřováním, nejčastěji pak v podobě zastřihávání. Neplatí to vždy, záleží i na typu dřeviny, ale pořád je nutné ho udržovat v dobré kondici, což je náročné i poměrně drahé.

plot

  1. Pletivový plot – tento typ plotu si zvolte, když nebudete mít jinou možnost, například v případě, že nebudete mít dostatečné množství financí. Jde rozhodně o jeden z nejlevnějších typů ohraničení, ale zároveň také s nejdelší životností. U domu nevypadá moc dobře, ale s trochou barvy se to dá zlepšit. Co se však určitě zlepšit nedá je jeho nízká schopnost fungovat jako bariéra před zloději. Navíc je to plot průhledný, takže neposkytuje prakticky žádné soukromí. Příjemné však je, že jakmile je postavený, je péče o něj v podstatě nulová. Nepotřebuje žádné nátěry ani jiný druh údržby. To platí samozřejmě pouze za předpokladu, že nebude mechanicky poškozen.