Internet je neobyčejný pomocník, ale jeho nadměrné používání může vést k velkým potížím v osobním životě. Člověk se závislým na internetu nestává ze dne na den, a proto je dobré pozorovat drobné změny v jeho chování a pokusit se začít s terapií okamžitě.
Pod slovem terapie si ihned nepředstavujte dlouhé léčení v izolaci od počítače. Tím, že se často závislými stávají mladí lidé ve věku 12 – 18 let, by terapie měla být vedena především rodiči. Pouze při horších případech musí pomoci odborník. Především je důležité dotyčnému pomoci s tím, aby pěstoval i jiné koníčky, než je zábava u počítače. Výbornou aktivitou je sport nebo četba. Důležité je, takovému člověku stanovit dobu strávenou na internetu. Zároveň by se měl vyvarovat i mobilnímu telefonu. Je dokázáno, že ještě více závislých propadlo online posedlosti právě kvůli neustálému přístupu do sítě přes mobil. Mladí lidé se pak snadno stávají oběťmi sociálních sítí a každou chvíli kontrolují, zda se na jejich profilu nestalo něco „důležitého“. Bez internetu pak mají pocit, že jim „něco“ uniká, ale ve skutečnosti jim uniká reálný život, na který nebudou v dospělosti připraveni. K internetu jsou také přikovaní notoričtí hráči online her.
Další problematickou skupinou jsou plnoletí do 30 let. U této věkové kategorie jsou důvody závislosti podobné a stejně jako u mladší skupiny se problémy projevují podrážděním, agresivitou, nechutenstvím a abstinenčními příznaky. U této skupiny už není vliv rodičů tak velký, a proto jsou lidé v tomto věkovém rozmezí nejčastějšími pacienty terapeutů.
Dospělý člověk nad 30 let se také může stát závislým, ale zde je pravděpodobnost menší. Takto staří lidé spíše upadají do spárů alkoholu.
Na věkové skupině nezáleží. Vždy když máte podezření buďto sami u sebe nebo u někoho blízkého, začněte situaci řešit, protože včas řešená závislost se snadněji