Male ohlednutim za HW meho BuildSystemu meho repozitare

Většina čtenářů tohoto serverů ví (nebo aspoň tuší), že vlastním menší buildserver a s tím spojeny repozitar. Před nějakou dobou jsem psal, že BS je stařičký notebook pamatující začátky mých studií astrofyziky. Pravda,… už to není pravda. Postupně jsem postoupil na vykonejsi HW. Jak to vypadá nyní, jaké byly počátky, jaká je historie? A bude co časem v budoucnosti? A co vy, jak můžete pomoci?

Ano, jak jste si všimli, přestal jsem používat háčky a čárky. Bohužel mě k tomu vede fakt, že už víc jako rok jsem nepoužil českou klávesnici, všude mám jen anglickou a psaní s interpunkci je pro mě celkem utrpením. Snad to zvládnete 😉 Nezapomeňte napsat koment 😉 Diky projektu http://nlp.fi.muni.cz/cz_accent/ to vypadá, že mám vše oháčkované a očárkované 😉 Dík!

Dovolte mi prvně trochu rekapitulace. První krok k novému přístupu (tj. více podporovaných verzi, virtualizovane systémy, 32 i 64bit…) byl podmíněn tím, že starý notebook neměl 64bitový procesor. Abych mohl začít tvořit i pro x86_64 architektury, potřeboval jsem počítač se 64bitovým procesorem a nejlépe i s podporou virtualizace přímo v procesoru. Na web jsem umístil výzvu, že kdo chce podpořit vývoj mého repa, může přispět nejen penezmi, ale i HW a že konkrétně mě pálí právě 64bitový procesor.

Nebudu zde rozebírat, kdo mi co poslal za peníze a kolik, jen uvedu, že se mi dostalo příspěvku od tři lidí, jmenovitě:

  • Martin Volf
  • Petr Macháček
  • Alda81 (alda nechtěl uveřejnit v seznamu a ani jeho jméno, takže uvádím jen přezdívku)

Ovšem stále to bohužel nestačilo na koupi, být zánovního, serverů s požadovaným procesorem. Ovšem aspoň jsem byl s to dokoupit nové disky, abych měl kam svá data ukládat. Takže těmto patří můj dík. Jak jsem již zmiňoval ve článku k otevření repozitaru pro Mageia 2, každodenní provoz, podporu a vůbec vše ohledně hostingu mi pomáhá zařizovat Liberix. Jedna se o neziskovku, která zajišťuje nejen mnohé konference o OSS, ale napr. web LinuxEXPRES, openmagazin.cz, šíření znalosti a povědomí o linuxu a OpenSource vůbec, ale, pro Mageiisty snad podstatně, i web mageia.cz. Nebojte se a pošlete stovku, či pětistovku měsíčně a pomozte všem projektům.

Liberix mi nabídl použití virtuálního stroje pro build 64bit balíčku, tehdy jsem neměl jinou možnost o nabídky využil — vznikl repozitar MDV64. Bohužel nemám moc rád vzdálené servery, na které si nemůžu přímo sáhnout, takže jsem stále nechával na webu výzvu. Po čase se ozval Jan Grill z Prahy, který mi nabídl celý počítač právě k těmto aktivitám. Rozšířil jsem zlehka paměť počítače, nasadil disky, KVM a od té doby tento stroj slouží jako host pro virtuální stroje sloužící k buildingu balíčku.

3 thoughts on “Male ohlednutim za HW meho BuildSystemu meho repozitare”

  1. A proc nebuildis na serverech magelia? Napriklad fedora ma koji build service, o nic se nestaras a proste buildis. Predpokladam ze neco komunita musi mit… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *