WordPress — chyba nebo vlastnost?

Teď jsem přišel ve WordPressu, na kterém jede mimo jiné i tento web, na dementní chybu (nebo ještě dementnější vlastnost, pokud je dále popsané chování záměrné). WordPress editor má dva režimy. První je WYSIWYG — celkem přehledný nástroj, kterým se dá napsat celkem pohodlně celý příspěvek, a poté editor HTML — již méně pohodlný, ale zase spolehlivější. Bohužel GUI nástroj na JavaScriptu obsahuje věc (jakkoli to nazveme), která mi zvedá poměrně úspěšně mandle: debilně formátuje výstupní text. Aktualizováno.

Představte si, že píšete článek, který budete dělit na odstavce, pokud nejste nezvyklí členit text na odstavce, je k tomu nejvyšší čas, protože bez odstavců se text nedá číst. Pro ilustraci budete mít dva odstavce:

Oba odstavce budou krátké. Budou mít jen pár vět.

První odstavec má věty dvě. Druhý by mohl být delší a mít věty čtyři. Bude ale mít jen tři — jsme chudí studenti.

Zdrojový text těchto dvou odstavců bude poměrně jasně čitelný

Oba odstavce budou krátké. Budou mít jen pár vět.
První odstavec má věty dvě. Druhý by mohl být delší a mít věty čtyři. Bude ale mít jen tři -- jsme chudí studenti.

Pak ale po zralé úvaze zjistíte, že bude stačit odstavec jeden. A klávesu ENTER, která rozděluje oba odstavce, smažete. Takže předpokládáte, že po spojení budete míti:

Oba odstavce budou krátké. Budou mít jen pár vět. První odstavec má věty dvě. Druhý by mohl být delší a mít věty čtyři. Bude ale mít jen tři — jsme chudí studenti.

se zdrojovým textem:
Oba odstavce budou krátké. Budou mít jen pár vět. První odstavec má věty dvě. Druhý by mohl být delší a mít věty čtyři. Bude ale mít jen tři -- jsme chudí studenti.
Bohužel, tato nová vlastnost WP (a nebo chyba?) vytvoří hrůzu, která vypadá zcela demetně:

Oba odstavce budou krátké. Budou mít jen pár vět. <span style="font-size: medium;"><p style="display: inline !important;">První odstavec má věty dvě. Druhý by mohl být delší a mít věty čtyři. Bude ale mít jen tři -- jsme chudí studenti.</p>
</span>

Povšimněte si především <span style="font-size: medium;"><p style="display: inline !important;"> které nejen, že vypadá ve zdrojáku dementě, ale ještě brání výše popsanému odebrání enteru. Musíte se z GUI nástroje přepnout do editoru zdrojáku, tyhle sračky smazat ručně a odstavce spojit.

Jak to říct a nebýt sprostý, resp. si zachovat aspoň ten zbytek slušnosti — tohle se WP tedy moc nepovedlo. Post je napsaný v dost vzrušené náladě (ano, jsem celkem nakrknutý, protože WP mi tohle dříve nedělal…).

Snad jsem problém popsal tak, že to je jasné. Máte-li na svém webu WP, zkuste, ověřte a případně mi napište do komentářů své zkušenosti. Já se pokusil obrátit na českou podporu WP, ale nebylo mi (z neznámé chyby na straně serveru) dovoleno založit nové vlákno… Pokud by někdo z vážených čtenářů měl možnost, odkažte se prosím na tento článek… Jestli je to bug, rád bych jej nechal opravit. Pokud feature, rád bych vypínač této kraviny, kterým se tato novinka deaktivuje.

Aktualizace: Nejnovější verze chromium-browseru již toto opravuje a již to funguje správně! Díky za to 🙂

5 thoughts on “WordPress — chyba nebo vlastnost?”

 1. Omlouváme se, příspěvek na fóru zachytil z nějakého neznámého důvodu antispam. Už byl ale schválen a můžeme pokračovat v diskuzi přímo ve fóru, doplnil jsem tam i některé doplňující dotazy. Doufám, že to společně vyřešíme…

  1. Bohužel jsem u vás i nadále jako spammer 🙂

   Abych doplnil, tak jsem přišel na to, že výše uvedené chování se projevuje pouze v prohlížeči Chromium-Browser. Zkoušel jsem totiž totéž i v Opeře, tam jsem ale na toto chování nenarazil. Takže buďto je to problematickou implementací JavaScriptu a nebo v mém profilu — musím to ještě ověřit, zkusím z jiného uživatele.

   Dával jsem to za vinu WP, protože se toto chování objevilo i na blogu, který jsem si založil na WordPress.com pouze pro ověření, že chyba není v mém nastavení WP. Stejně tak jsem dříve, než jsem napsal tento post, ověřil, že to nedělá některý z použitých pluginů. Vše prostě ukazovalo na WP.

   Opět tedy volám pokud máte přístup k WP, prosím napište vaše zkušenosti sem. Přidejte prosím i browser a jeho verzi.

   Tento článek neměl být haněním WP, pouze voláním o pomoc, protože jistě si dovedete představit, že toto chování je celkem dementní a rád bych jej vyřešil (založil bugreport, ale pokud nevím kde je přesně chyba, nemám kam psát!).

   1. stejný problém mám v prohlížeči Chromium (12.0.742.9 (dev) Mandriva 2010.2),
    ve Firefoxu (4.0) a Opeře (11.10) se mě to chová korektně

    abych pravdu řekl, tak mě nenapadlo, že může být chyba v prohlížeči, bo v předchozí verzi Firefoxu mě to taky tenhle bordel dělalo, pak jsem přešel na Chromium a nějak jsem si na to zvyknul

   2. Ano, všiml jsem si toho až teď, za posledních několik měsíců nám do spamu spadli asi tři uživatelé ale pouze jeden podruhé 🙂 Chybu se mi v běžných prohlížečích nepovedlo nasimulovat, detailnější odpověď u nás na fóru…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *