Velké změny na malém webu a TeXLive 2010 — další VELKÝ kus softu v mém repozitáři

Web http://petos.cz, který zrovna čtete, prošel v poslední době několika výraznými změnami, o kterých bych se zde rád rozepsal. Nebude se tedy jednat o žádná velká slova (jako například minulý článek o slově „prestiž„), ale o velkém softwarovém balíku (jako například o balíku LibreOffice). Co nás tedy dnes čeká? Dlouho očekávaný WordPress ve verzi 3.1 a konečně TeXLive pro Mandriva Linux, kde je TeXLive ve 3 roky zastaralé verzi. 

WordPress.org ve verzi 3.1

WordPress je otevřený redakční systém, díky kterému můžete číst všechny články na tomto webu (včetně tohoto). V neděli jsem v redakci kliknul na jednoduché tlačítko a celý systém tím povýšil na dlouho očekávanou verzi 3.1.

Bohužel jsem musel aktualizovat i šablonu vzhledu tak, aby podporovala všechny nové funkce, což zabralo nějakou chvilku, ale snad jsem to zvládl… (používám vlastní úpravu TwentyTen). Snad bez chyb…

Konečně jsem našel způsob, jak opravit šílený „Název“ na „Jméno“ v dialogu pro přidání komentáře.

TeXLive 2010 v Mandriva Linuxu

Mandriva Linux dlouhou dobu trpěl kvůli staré verzi TeXLive a tomu, že nebylo moc těch, kteří by byli schopní situaci změnit. TeXLive totiž v jednom velkém archivu obsahuje „materiál“ na asi 40 balíčků a s každým dalším vydáním se počet zvětšuje — programy jako vlna apod.

Nyní nová verze obsahuje celkem 6 balíčků se vším potřebným dohromady. Jednoduše je tedy mnohem jednodušší správa RPM balíčku pro baliče.

Co nového přináší TeXLive 2010 oproti starší verzi? Bohužel na toto není jednoduchá odpověď — prostý výčet čísel asi nikomu nic moc nepoví. TeXLive je distribuce TeXu — podobnost s Linuxem a linuxovou distribucí je více než blízká, jen jádro je snad stále stejné, mění se jen verze používaných balíčků.

Verze jádra se moc nemění — autor TeXu Donald Knuth správnost každého naprogramovaného algoritmu v jádru TeX matematicky dokázal  (on Knuth je opravdu brutálně dobrý informatik teoretik-matematik).

Instalace/aktualizace

Instalaci provedete prostým urpmi texlive, případně provést aktualizaci (pokud tedy máte nainstalovanou dřívější verzi TeXu — v Mandriva Linuxu jsou přítomny dvě distribuce: zastaralý TeXLive a nyní již opuštěný TeTeX).

Čistá instalace je poměrně jednoduchá a bezproblémová. Trochu problém může vzniknout v případě, že se pokoušíte o aktualizaci. Zde vám systém napíše, že je nutné odstranit některé starší balíčky. Zde stačí klepnout na OK, starší balíčky s klidným svědomím nechat ze systému odstranit a počkat, dokud se nenainstaluje vše potřebné.

A jak to funguje? No… stále stejně 😀 V tom je krása TeXu, že dokumenty jsou opravdu přenosné!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *