Nový systém pro buildy balíčků

Uvažuji nad novým systémem pro buildování balíčků. Jak jsem psal několikrát na twitteru, uvažuji nad zřízením repozitáře i pro projekt Mageia. K tomuto jsou dvě možnosti, jak na to. Koupit ještě jeden fyzický počítač, nainstalovat na něj Mageiu a mít tak už celkem tři buildstroje a nebo na fyzický stroj, který mám, nainstalovat virtualizační server, ve kterém poběží několik virtuálních OS — Mandriva a Mageia. Rozhodl jsem se pro druhou variantu.

Hardware

Hardware je stejný, jako v již napsaném článku o BS. Jedná se o sedm let starý notebook od firmy Aušus, tehdy nejlevnější verze s bezdrátovou wifi, která byla tehdy na trhu. Konkrétní označení Asus A3H:

  • Procesor: 1.6 GHz Pentium M
  • Paměť: 1 GiB
  • Disk: 40+640 GiB (dva disky, jeden interní, druhý externí)

Za externí disk vděčím především Martinovi Volfovi a Petru Macháčkovi. Tvorbou RPM balíčků trávím spoustu svého volného času. Pokud byste rádi přispěli či ocenili mou práci, přispějte mi prosím na můj účet v bance:670100-2203343344/6210. Pokud budu s to platbu identifikovat, rád vaše jméno uveřejním (pokud se nevyjádříte proti… 🙂 ).

Průměrné vytížení procesoru tohoto stroje se pohybuje okolo devadesáti procent výkonu, snažím se jej šetřit, takže pokud nepřekládám, je počítač vypnutý.

U notebooku se vyskytlo několik problémů. Asi dva týdny poté, co skončila záruka (po dvou letech a dvou týdnech), prasklo víko. Ze začátku to byla jen malá prasklinka, která se časem se rozšířila. Asi po třech letech od koupi přestal fungovat displej, který je ve víku. Nefungující monitor mi vůbec nevadí, protože stejně se k počítači připojuji pouze přes SSH (terminál) a případně si grafiku přeposílám přes SSH k sobě na svůj pracovní počítač.

Tímto si rozhodně nechci nijak stěžovat! Počítač přesto, že je staršího věku a ne zcela fit, co se šasi notebooku týče, funguje bezvadně.

Nad fyzickými disky je (s výjimkou asi 50 MB pro /boot) LVM. Díky tomu mám variabilní prostor pro práci s disky a když někde začne místo docházet, je možné za chodu upravit velikosti souborových systémů. Dost jsem se inspiroval svou novou prací v IBM, kde s LVM hodně pracuji.

Virtualizační řešení a vlastní nástroj pro buildování

Dlouho jsem uvažoval, co konkrétně použít. Zrovna v pravou chvíli tak přišel článek o Proxmoxu na LinuxEXPRESu. Uvažoval jsem i nad Mandrivou a nebo Mageiou, ve které poběží CLI verze VirtualBoxu a nebo nějaké podobné řešení, ale chci vyzkoušet i něco nového a dalšího.

V tomto virtualizačním řešení (jeho popis viz článek na LinuxEXPRES)  mám nainstalovány virtuální počítače pro Mandriva Linux a Mageiu. V těchto strojích se již nic nemění od nástrojů a postupů, které jsem popisoval v předešlém článku o buildovacím stroji.

Shrnutí

Pokud máte pocit, že o nic nejde a vlastně se nejedná o žádnou velkou změnu, musím napsat, že opak je pravdou. Celý server a vůbec všechno přešlo na zcela nový systém — virtualizace. Vše je virtualizováno, instalace přes webové rozhraní a podobně.

Navíc disk je pod Logical Volume Managementem a to je oproti předešlému řešení opět nové.

Doufám, že tyto nové nástroje budou užitečné a povedou ke zlepšení a k oboustranné spokojenosti (že já budu spokojený a vy taky 🙂 ).

Změna: nakonec je pro Proxmox třeba 64bitový procesor, takže jako virtualizační nástroj nasazuji Foreman.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *