Pořídil jsem si berimbau — hudební nástroj capoeiristů

Berimbau je nástroj typický pro capoeiru (o které jsem už několikrát psal). A nyní mám i já svou berimbau —  strunný nástroj, na první pohled vypadající jako luk a nejspíše pochází z Brazílie (původ berimbau je stejně jako původ celé capoeiry poměrně nejasný, ale své kořeny bude mít v Africe — odkud byla „dovezena“ i capoeira a podobné hudební nástroje jsou tam u primitivních kmenů k vidění ještě dnes).

Berimbau u mě doma
Berimbau u mě doma

Berimbau se skládá ze tří základních prvků:

  1. Verga — vlastní tyč (klacek) berimbau
  2. Arame — struna (pro domácí výrobu se jeví vhodný drát z pneumatiky)
  3. Cabaça [kabása] — vydlabaná tykev sloužící jako ozvučnice

Další tři věci budete potřebovat pro hraní na berimbau:

  1. Dobrão — malý kamínek sloužící jako aktivní pražec pro změnu tonu berimbau
  2. Baqueta [baketa] — 20–30 cm dlouhý klacík pro údery do arame
  3. Caxixí [kačiči] — malý košík s kamínky sloužící jako štěrkátko

Já sám mám caxixí upletené nikoli z bambusu, ale z umělé hmoty a arame je drát z  pneumatiky, ale hraje skvěle. Někdy třeba natočím, nahraju a přidám.

Legenda říká, že kdysi šla mladá a krásná dívka kolem řeky a chtěla se napít. Sklonila se tedy k vodě a ruce ponořila do vody. V tu ji přepadl zloděj a praštil ji tyčí přes zátylek tak, že dívku zabil. Když zemřela, její tělo se změnilo ve vergu, končetiny v arame a hlava v cabaçu. A její duše se vtělila do smutné a teskné hudby berimbau.

Všechny verze mají společné moto — dívku, která se u vody chtěla napít, někdo zabil a ona se následně převtělila do hudebního nástroje, čímž její duše může žít dál. Vždy se tam vyskytují prvky tekoucí řeky, dívky, smrti a převtělení.

5 thoughts on “Pořídil jsem si berimbau — hudební nástroj capoeiristů”

  1. Čau, za kolik bys mi mohl prosim tě sehnat barimbau???Nějaký levný jestli by to šlo.Jsem z ABADY z Nového Jičína, mějse,KUBA.

    1. Ahoj. Jestli pojedes na jakykoli workshop s Estaciem, tak napis Pavlovi (viz muj predchozi komentar). Urcite ti jedno doveze. Popravde cenu nevim, zeptej se primo Pavla… (Promin za opozdenou odpoved, moc prace, malo zabavy…)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *