Mageia — vytlačí Mandriva Linux?

Před nedávnem vydali lidé z projektu Mageia první verzi jejich nové distribuce — Alpha 1 Mageia. Mageia je fork projektu z distribuce Mandriva Linux, mé nejoblíbenější linuxové distribuce. Mandriva Linux byl první systém, na kterém se mi podařilo rozběhat wifi (BroadCom), a proto jsem u ní před dlouhými lety zůstal. Nyní jsem ovšem na vážkách: nový fork z Mandriva Linuxu — Mageia — se snaží jít více komunitní a otevřenou cestou. (Aktualizováno)

Rozhodl jsem se (sám za sebe), že budu jméno této distribuce klasicky skloňovat: Mageia, Mageiu, s Mageiou… atd atd. Pokud by se zde objevil nějaký „jazykozpytec“ (nebo hůř, pseudo-jazykozpytec), tak jej mám rád a dobře ví, co a kam mi může ;)

Na první verzi byli zvědaví všichni, kteří o projektu alespoň něco slyšeli. Podíval jsem se na Mageiu trochu blíže a uvádím několik postřehů. Rozhodně to prosím neberte jako recenzi, neboť jedná se o alpha verzi — první veřejně dostupné (nepočítám-li bootstrap) vydání Magei, které má před sebou ještě dlouhou cestu ve vývoji — je to jako hodnotit pokrm těsně poté, co se ingredience vyskládají na stůl a na sporák vytáhne pánev. Spíše na níže napsané informace nahlížejte jako na první nástin toho, co v nové připravované distribuci bude.

Poté, co Anne Nicolas rozeslala e-mail, že vydávají ISO, ihned jsem si jej stáhl. Narazil jsem na menší problém po instalaci do VirtualBoxu, ale ten jsem vyřešil instalací VirtualBoxu ve verzi 4 (udělal jsem RPM a nahrál jej, jako vždy, do svého repozitáře).

Na systému Mageia se celkem podílí asi sedmdesát vývojářů plus další lidé z dalších týmů. Celkový počet je hůře zjistitelný — mnozí lidé z týmu vývojářů se angažuje i v jiných týmech: jako překladatelé, QA a nebo designeři. Odhadem se na distribuci v tuto chvíli podílí asi na dvě stovky lidí na nejrůznějších pozicích.

Nyní již k tomu, jak to vypadá a jak se to všechno chová.

Stažení:

Stahoval jsem z českého mirroru supp.name, který patří mému známému z Cookeru, Tomáši Kindlovi. Mirror je rychlý a stabilní. Já stahoval a instaloval 32bitovou verzi, další část článku proto bude se vzhledem k tomuto faktu. Odkazy ke stažení:

Aktualizováno: Odkazy vedou na finální verzi 1.

Instalace:

Instaloval jsem do VirtualBoxu ve verzi 4, protože verze ze zdrojů (3) se s novou Mageiou nemá moc ráda — pokud máte VirtualBox 3, použijte ovladač grafické karty VESA, nikoli grafickou kartu VirtualBoxu.

Po nastartování počítače a bootu z DVD s Mageiou. Uzříte starou známou obrazovku ne nepodobnou té, na kterou jste zvyklí z Mandriva Linuxu — jen s jiným pozadím.

 

GRUB DVD Mageia
GRUB DVD Mageia

Stiskněte klávesu F2 a zvolte Češtinu. Výborně, nyní máte český GRUB. Bohužel zatím nejsou přeloženy všechny položky, takže pro instalaci zvolte Install Mageia 1. Další postup je již shodný s instalací Mandriva Linuxu z DVD.

 

Rozdělení disku při instalaci distribuce Mageia
Rozdělení disku při instalaci distribuce Mageia

 

Obrázek z průběhu instalace
Obrázek z průběhu instalace

Vlastní systém:

Spusťte systém tak, jak jste zvyklí z Mandriva Linuxu.

Při prvním startu nespěchejte, překládají se některé moduly jádra pro VirtualBox — zkuste stisknout ESC, abyste viděli, co se děje.

V tuto chvíli si s Mageiou hraju. Jsou zde připraveny balíčky s grafickým prostředím KDE4, GNOME, Xfce a i mnohé další. Jako první věc si přidejte zdroje. Otevřete si Ovládací centrum Mageiou 1 (fakt to není překlep 😉 ) a spusťte správu zdrojů. Zde přidáte zdroje klepnutím na přidat Kompletní zdroje. Bohužel kvůli nějaké chybě není možné vyhledávat pomocí klasické správy softwaru, takže se zdroji budete pracovat především (nejspíše pouze) v terminálu s čistým urpmi.

A jak jsou na tom grafická prostředí?

KDE

V Magei je už nyní připraveno KDE SE ve verzi 4.6.0 spolu se všemi KDE aplikacemi, jako je Amarok 2.4.0, Okular 0.12, Gwenview 2.6.0 a mnohé další… Nainstalujete balíčkem task-kde4.

Čeština pro KDE není na instalačním DVD obsažena, proto po přidání zdrojů (stejné jako v případě Mandriva Linuxu probíhá přes správu softwaru, doporučuji nechat vše na automatice a odebrat repozitář na DVD) doinstalujte balíček kde-l10n-cs.

KDE pracuje až na výjimku s problémem při vypínání zcela bez chyb a je příjemně svižné (dokonce i na to, že celý systém jsem zkoušel na virtualizovaném počítači).

 

Přihlašovací nabídka KDM -- strohá, ale jistě se vylepší
Přihlašovací nabídka KDM -- strohá, ale jistě se vylepší
Start KDE proběhl bez problémů a s výchozím vzhledem KDE SE
Start KDE proběhl bez problémů a s výchozím vzhledem KDE SE
Výchozí plocha v KDE Magei a nabídka aplikací
Výchozí plocha v KDE Magei a nabídka aplikací
Aplikace z KDE SE 4.6 v projektu Mageia
Aplikace z KDE SE 4.6 v projektu Mageia

GNOME

Druhé nejrozšířenější (nebo nejoblíbenější, nejsem si zcela přesně jist) grafické prostředí mezi linuxáky je GNOME. Projekt Mageia toto samozřejmě chápe ( 😉 ), takže se GNOME samozřejmě nachází i zde. Nainstalujete pomocí balíčku task-gnome. GNOME je opět v nejnovější možné verzi — 2.32.1. Brasero, Xarchiver a nebo přehrávač filmů Totem — to vše v GNOME.

Nabídka GNOME v distribuci Mageia
Nabídka GNOME v distribuci Mageia
Některé z aplikací GNOME v Magei
Některé z aplikací GNOME v Magei

Xfce

Xfce — mé nejoblíbenější grafické prostředí — v Magei je ve verzi 4.8. Mám jej rád, je rychlé, milé, vzájemně nezávislé (abyste nainstalovali Xfburn, nepotřebujete instalovat všechny knihovny z daného prostředí). Instalace prostředí Xfce je stejně snadná jako instalace prostředí předešlých — stačí doinstalovat balíček task-xfce (a doporučuji i task-xfce-plugins). To je vše 🙂

O Xfce se rozepíši trochu více — není jednoduché dostat verzi 4.8 do Mandriva Linuxu 2010.2, proto asi většina uživatelů nemá možnost vyzkoušet, byť z neoficiálních zdrojů. Problém je v knihovně exo, na kterou zatím nebyly přepsány některé pluginy do panelu nebo thunaru, což způsobuje problémy při povýšení prostředí.

Xfce jde cestou evoluční, takže nová verze obsahuje sice drobné, ale přes to zásadní změny. Jednou takovou je např. přepracovaný panel, kterému je možné nastavit pozadí: barvu, obrázek a průhlednost, přičemž zůstanou zachovány rozlišovací prvky — nestane se vám tedy, že panel a prvky na něm budou neviditelné; průhledné bude pouze pozadí tak, jak to bylo možné například v KDE 3.5. Dále je každý panel, se kterým právě pracujete, orámován, takže si panely nespletete. V nastavení panelu přibyla karta položky pro práci s applety na panelu a panel je možné umístit nyní opravdu kamkoli.

Pokud používáte více monitorů je možné vybrat monitor, dle nějž se bude nastavovat relativní šířka panelu — Xfce má nyní mnohem lepší podporu více monitorů i v nástroji xfce4-settings-manager, používaném pro nastavení celého prostředí Xfce.

Velmi se polepšil i Thunar, který nyní podporuje přímo vzdálená úložiště.

Přidání nového appletu do spodního panelu přes nabídku panelu
Přidání nového appletu do spodního panelu Xfce přes nabídku panelu (povšimněte si červeného orámování dolního panelu)

LibreOffice

Je pravda, že LibreOffice není grafické prostředí jako výše uvedené KDE, GNOME a Xfce, ale určitě stojí za zmínku. Mageia i LibreOffice vznikly zhruba ve stejnou dobu v podobných podmínkách. Mají podobnou filozofii — původní vývojáři projektu MandrivaLinux|OpenOffice.org byli odejiti|odešli a založili projekt nový — Mageia|LibreOffice. Vyznávají podobné hodnoty a tak není divu, že Mageia implementovala LibreOffice namísto OpenOffice.org. Bohužel v repozitářích nejsou k dispozici lokalizační balíčky — a tedy zatím chybí čeština (což je škoda, protože stačilo změnit jeden přepínač při překladu a čeština by byla…). Přesto LibreOffice v projektu je a je připraveno k použití 🙂

Start LibreOffice v Mageii
Start LibreOffice v Mageii
LibreOffice Writer s anglickou nápovědou
LibreOffice Writer s anglickou nápovědou

Nástroje Mageia:

Asi to nejpodstatnější krom přístupu a obsahu repozitářů, co každá distribuce přináší, jsou specifické nástroje každé distribuce. V Mandriva Linuxu je to MCC — Mandriva Control Center, v Ubuntu to bude brzy celé nové grafické prostředí (nebo nástavba nad GNOME3, jak chcete) Unity, v Gentoo je to přístup k tvorbě „balíčků“ atd atd. Mageia zatím používá převzaté MCC — Mageia Control Center (ano, volba jména byla celkem povedená 😉 ). Do ostrého vydání by měl přijít ještě mageia-app-db, což je propojení repozitářů a webového rozhraní, pomocí kterého jednoduše najdete libovolný balíček, jeho kategorii, a dokonce z browseru přímo nainstalujete. Nedávno byl uveřejněn návrh rozhraní aplikace mageia-app-db na Flickeru:

Mageia-app-db Homepage
Mageia-app-db Homepage
Návrh Mageia-app-db nalezená aplikace
Návrh Mageia-app-db nalezená aplikace

Pro vývojáře je nejnutnější nástroj mgarepo: nezbytný pro práci maintainerů — pro import balíčků do databáze, správu změn, přidávání nových verzí balíčků atd. atd.

Problémy:

Vzhledem k tomu, že se jedná o alpha verzi, nevyhnula se některým chybkám (tu větším, tu menším…). Berte ovšem v potaz to, že se ještě mnohé bude měnit a testovat a v této fázi vývoje by bylo spíše zázrakem, kdyby se žádné chyby neobjevily!

 • První z drobností, kterých jsem si všiml (které je třeba vyladit), je špatná volba barev v GRUBu, kde nejsou vidět nastavené volby.Mageia-GRUB-done.png : Špatná volba barvy fontu v GRUBu v Mageia – Alpha 1
 • Špatná volba barvy fontu v GRUBu v Mageia - Alpha 1
  Špatná volba barvy fontu v GRUBu v Mageia - Alpha 1
 • Ve správci softwaru (ne)funguje vyhledávání, resp. se ne vždy „zabere“ klávesa [Enter].
 • Ne vždy se mi povedlo vypnout KDE — nejspíše problém v KDE nebo ve VirtualBoxu, nevím.

Celkový dojem

Celkový dojem z verze Alpha 1 projektu Mageia je více než dobrý. Samozřejmě má problémy, některé otravné, jiné méně, ale na to, že projekt vznikl teprve před půl rokem, se jedná o obdivuhodný počin. Všechny problémy, na které jsem časem narazil, jsem nahlásil QA teamu a měly by být brzy opraveny.

Přes všechna uvedená fakta není systém vhodný pro ostré nasazení. Systém hold trpí neduhy novorozeněte a je třeba se o něj dle toho také starat, všechny úpravy dělat pouze opatrně, hodně zálohovat (a nebo se připravit na občasný reinstall po příliš necitlivém zásahu).

Věřím, že první čisté vydání bude opravdu výborné a vytvoří velkou konkurenci Mandriva Linuxu. Ten má naopak výhodu silného jména a poměrně stabilní uživatelské základny. Na další vývoj dění se opravdu velmi těším. Abych odpověděl na otázku položenou v názvu tohoto článku, tak napíšu toliko: kdo ví. Vše ukáže pouze čas…

7 thoughts on “Mageia — vytlačí Mandriva Linux?”

 1. „Rozhodl jsem se (sám za sebe), že budu jméno této distribuce klasicky skloňovat: Mageia, Mageiu, s Mageiou… atd atd. Pokud by se zde objevil nějaký „jazykozpytec“ (nebo hůř, pseudo-jazykozpytec), tak jej mám rád a dobře ví, co a kam mi může ;)“

  Tak už jsem do stihl až sem. 🙂 Vítej v klubu. To poslední bych nerad, a je to stejně jen taková fráze. 🙂

  Uvedu víc pádů: (kdo, co) Mája, (bez) Máji, (komu, čemu) Máje, (koho, co) Máju, (oslovujeme, voláme) Májo, (o) Máje, (s kým, s čím, s:) Májou

  Krajově by se hodilo: (s) Májú

 2. Dobrý den nevíte proč na serverech v česku chybí iso dvd verze Mageia II? Na všech severech v okolních státech je, jen na serverech u nás chybí. Je to záměr nebo chyba nebo zase rozpor s nějakými „nevhodnými“ zákony? Děkuji za odpověd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *