Thunderbird 3 a web-browser jiný než Firefox

Thunderbird 3 má spoustu pěkných nových vlastností. Psal jsem o něm v mém posledním blogpostu, kde jsem psal, že jsem jej ubalil a je v mém repozitáři. Bohužel obsahuje minimálně jednu chybu — nerespektuje systémové nastavení webového prohlížeče a skoro zásadně otevírá Firefox. Jak nastavit cokoli jiného se dozvíte v mém krátkém blogpostu.Nový Thunderbird 3 má krásné vlastnosti, funguje pěkně, jen má celkem (pro mě) zásadní bug — doufám, že to je chyba a ne vlastnost: nerespektuje systémové nastavení webového prohlížeče. Bohužel pokud chcete změnit, v čem se bude otevírat HTTP/HTTPS/FTP odkaz, musíte sáhnout do nastavení GConf.

To, když jsem se dozvěděl, tak jsem měl pocit, že ožila má noční můra — GNOME. Samotné GNOME není nic špatného až na jednu věc — registry. V GNOME se té blbosti tedy říká jinak, ale nastavení GNOME je stejné jako ve winckách — vše se nastavuje v nějakých registrech pomocí nástroje GConfTool-2.

Pokud nepoužíváte Firefox, zkuste zadat tyto příkazy:

gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/url-handlers/ftp/command "chromium-browser %s"
gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/url-handlers/http/command "chromium-browser %s"
gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/url-handlers/https/command "chromium-browser %s"
gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/url-handlers/chrome/command "chromium-browser %s"
gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/url-handlers/unknown/command "chromium-browser %s"
gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/applications/browser/exec "chromium-browser %s"

Pokud nechcete chromium ale operu, vyměňte příkaz chromium-browser za opera… Však jste chytří, zvládnete to i beze mě 😉

Ruční editace souborů

Tímto nastavíte všechny prohlížeče pro chromium (příkaz chromium-browser). Druhou možností je ruční editace konfiguračních souborů.

Upravte soubor %gconf.xml v adresářích ~/.gconf/desktop/gnome/url-handlers/{ftp,http,https,chrome}/%gconf.xml. Pozor, ve složených závorkách je naráz několik! adresářů!!! Zde změňte hodnotu firefox za chromium-browser v tagu name=command|stringvalue.

2 thoughts on “Thunderbird 3 a web-browser jiný než Firefox”

  1. Dobrý den,
    můžete mi prosím poradit jak nastavit to, aby se při znovuspuštění Thunderbirdu 3.0.3 neotvíraly panely, které byly otevřeny při předchozím ukončení programu?
    Děkuji.

    1. Přiznám se, že tohle jsem nikdy neřešil, ba mi to tak vyhovuje. Mám panel pro maily, kalendář i úkoly, nemusím nic nijak zapínat… Takže bohužel neporadím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *