RawTherapee v nejnovější verzi — další meta padla

Program pro zpracování fotografií RawTherapee je opět v Mandriva Linuxu v nejnovější verzi. Slyšte pověst o dlouhé cestě od zdrojáku k balíku. V tomto krátkém (?) článku vám prozradím, proč to trvalo tak neuvěřitelně dlouho, než jsem byl s to sestavit nejnovější verzi tohoto výborného editoru RAW fotografií. Ale postupně…

Když jsem psal články o formátu RAW a jeho zpracování v Mandriva Linuxu, narazil jsem na program RawTherapee. Nakonec měl tento úspěšný seriál osm dílů, přičemž první byl teoretický o důvodech, proč používat RAW, druhé dva se věnovaly programu UFRaw. Zbylých pět se dopodrobna zabývalo právě programem RawTherapee. Probral jsem opravdu každé tlačítko a pokusil se názorně ukázat jednotlivé volby.

Toho času byl RawTherapee pod vlastní licencí, souhrnně zvanou Freeware.  Freeware můžete svobodně šířit, používat, ale nemáte přístup ke zdrojovým kódům.

Od vydání Alpha1 připravované verze 3 se licence změnila — pod naši oblíbenou GPLv3. Nyní si již každý může stáhnout zdrojáky a udělat si vlastní binárky programu. Bohužel regresivní bug v gcc-4.4 (ve verzi 4.3 nebyl) znemožňoval překlad — ten mrzl asi kolem 30 % na knihovně bilateral2.  Tento bug byl opraven v dalším vydání gcc-4.5, ale verze 4.4 samotná opravena nebyla. Předělal jsem jeden z opravných patchů na patch pro Mandriváckou verzi gcc-4.4 a udělal vlastní překlad gcc.

Nyní již nebylo nijak náročné vytvoření RPM pro RawTherapee. Balíčky jsou verzovány dle data, kdy byl vytvořen snímek GIT repozitáře. Ten dnešní má tak logicky jméno: rawtherapee-3.0-0.svn20100512.1pts. Nyní můžete s radostí pracovat s RawTherapee.

Mezi hlavní změny jmenuji:

  • Rozhraní se záložkami — stejně jako Thunderbird přešel na jednotlivé karty, i RawTherapee tomuto trendu podlehl…
  • Možnost upravovat více obrázků zároveň — stačí je označit a vrhnout se do úprav. Změny se, jako vždy, ihned (relativně na rychlosti zpracování procesorem) objevují.
  • Možnost zobrazit si změny před a po úpravách rovnou v editoru
  • Možnost zapnout náhledy v 16bitové kvalitě — jsou přesnější, ale větší co do prostoru na disku tak i co do náročnosti na paměť počítače a rychlost zobrazování

Celkem zásadním krokem je změna ovládacího táhla Expozice. Nyní dělá to, co ve dřívější verzi dělalo táhlo „jas (brightness)“. Ve verzi 3 již táhlo Jas dělá to, co by dělat mělo — posunuje histogramem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *