Podlehl jsem mainstreamu — byl jsem na Avatarovi

Když začínalo 3D kino, toho času jen IMax v Praze na Flóře, byla to revoluce. Dinosauři vám šli po krku, proplétali jste se pod vodou v řasách či jako kosmonaut opravovali ISS (nebo to byl Mir?). Tak jako tak jsem byl naposledy ve 3D kině asi před sedmi lety právě v IMaxu. Rozhodl jsem se tedy, že se podívám, kam se posunula tato technologie a vyrazil na Avatara. Přiznám se, že jsem byl celkově hodně skeptický — veliká masáž v multimédiích, od večerních zpráv počínaje, až po nejposlednější blogy konče.

Celý příběh o někom, kdo žije v společnosti mimozemšťanů s nimiž se sblíží a zhnusí se mu vlastní (lidský) druh, jsem viděl v různých obměnách už několikrát. Spojení bytostí s přírodou a snaze o mír v Mononoke Hime, znechucení z vlastního druhu je (mnohokrát zmiňovaná) Pocahontas, či otázka přežití druhu v Battle for Terra. Příběh není nikterak hluboký a není nutné nad ním zas až tak přemýšlet — je nalinkován přímočaře a pokud by vám uteklo deset minut z děje, jednoduše jej (správně) domyslíte. Výjimku v tomto pak tvoří prvních asi třicet minut, kdy vám odhalují co, kdo, kde a jak.

Co se ovšem technického zpracování týče, musím opravdu vyjádřit obdiv. Nevím kolik scén bylo renderováno, kolik opravdu odehráno a kolik procent scény byly opravdové kulisy a kolik počítačem modelovaný svět. Nevím to a ani mě to nezajímá. Ale vím, že film byl po technické stránce opravdu o hodně veliký kus cesty od počátků v podobě Final Fantasy: The Spirits Within, prvního plně renderovaného filmu. Navíc jsem se rozhodl jít na onu 3D verzi (když už to stojí takové nekřesťanské prachy, tak ať to stojí za to). A peněz nelituji. Technicky vykreslené do nejmenšího detailu v každém záběru, až občas je člověku líto, že se vše tak rychle hýbe a nestíhá si to pořádně prohlédnout.

Shrnuto a podtrženo je Avatar opravdová bomba, co se týče video-zážitku. Co se týče příběhu, je to průměr, ale v perfektním balení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *