Když se sere…

Zajisté znáte pořekadlo o tom, že „když se sere, tak se sere.“ Tento týden měl být obecně hodně náročný.

Začalo to v pondělí večer při programování zápočtového dokumentu. Jedná se o výpočetní algoritmus pro simulaci gravitačního působení n-těles (tzv. n-body problem). Opravdový shon ovšem začal až v úterý, kdy jsem si musel přivstat, abych se stavil do Green Sportu, kde jsem měl otevírat ve středu. Měl… k tomu se ovšem dostanu.

Z Greenu jsem rychle utíkal zpátky na fakultu, kde začínal IWSSP — jako součást jednoho předmětu byl uspořádán workshop: International Workshop on Stellar System Physics, kterého jsem se účastnil jako člen LOCu. Pomohl jsem trochu Gabovi, pak jsem musel ale vyrazit na přednášku večer.

Středa ovšem moc nevyšla: vzbudil jsem se v noci s bolestí zubů. A tím to bylo vymeteno.  Hned ráno jsem vyrazil směr Uherské Hradiště — nadopovaný ibuprofenem k doktorovi Kořistkovi. Musel jsem zrušit domluvenou brigádu v Greenu (tímto se mé nejoblíbenější teenagerce Šárce ještě jednou omlouvám…), zrušit IWSSP a nejít na cvika.

Jsem rád, že mám zubaře zrovna tohoto — po deseti minutách na křesle (z čehož tři se čekalo, než začne působit injekce) mě připravil o bolavou osmičku a bylo to. Ze zbytku dne si toho moc nepamatuji, jen jsem zapracoval trochu na nové knize, ovšem pro verzi 2010 Spring. Můžu snad jen předeslat, že to bude zcela nový produkt a s naprosto novou koncepcí!

A poslední bomba přišla dneska — přesvědčil jsem přítelkyni, aby začala používat nikoli Writer z kancelářského balíku OpenOffice.org, ale LyX — tedy i TeX, resp. LaTeX2e.

Proč používat LyX oproti Writeru jsem napsal například v mém seriálu k programu LyX.

Bohužel vedoucí její diplomové práce nejen, že vyžaduje formát *.doc, ale i hrozí, že pokud ne, projeví se to na známce. Nemám nic moc proti OpenOffice.org, ale pokud se někdo rozhodne mít pěknou diplomku napsanou ne v textovém procesoru, ale v nástroji pro sazbu textu, tak bude minimálně omezován. O to více zamrzí, že se jedná o akademickou půdu, kde by měla být otevřená mysl a přístupná novým věcem. Oproti tomu se člověk dočká jen demagogického chování.

Celý den jsem tak strávil vymýšlením způsobu, jak exportovat *.lyx do *.odt (resp. *.doc). Samotný LyX umí export do formátu OpenDocument, horší ovšem je, že toto nezvládá, pokud se používá literatura formátovaná v systému BibTeX — má přítelkyně používá systém Mendeley.com (článek o Mendeley vyšel toto pondělí na LinuxEXPRESu).

Prostě demagogie a pakárna… Některé věci prostě nechápu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *