Jaký byl Mandrivácký sraz v Brně?

Včera, v sobotu 15. května roku 2010 proběhl v Brně sraz uživatelů Mandriva Linuxu. Tento již druhý mnou organizovaný sraz Mandriváků se nesl ve více „pracovním“ duchu nežli minulý rok. Měli jsme v plánu probrat několik věcí — některé jsme stihli, některé ne. Rychle zrekapituluji, co se stihlo a aspoň prozradím, co jsme ještě s Ivanem chtěli prozradit.

V prvé řadě a na to rozhodně nesmím zapomenout, aby to pro nezúčastněné nevyznělo špatně, bylo setkat se s lidmi, se kterými se mnohdy vídám na fóru, s mnohými na jabberu a některými v Olomouci na koncertě. Sraz byl v Brně, v osvědčené hospodě Pegas na Jiráskově (ulice je nutná, neboť v Brně jsou hospody Pegas dvě…).

Bohužel jsem sám došel s asi 40 minut (no tak dobře, 50…) později než byl oficiální start akce. Zúčastnilo se na dvanáct chlapů a dvě děvčata, mimo mě a Ivana i Vlasta Ott, Irena Šafářová a psychiatrička Šárka, Alda, Yullaw, Pepep, Jentzek a Tomyp (doufám, že jsem na nikoho nezapomněl…). Kdo počítal se mnou, resp. s mým výčtem, tomu chybí tři lidé. Tito byli tři mi neznámí pánové — dva uživatelé Mandriva Linuxu přišli, ač neregistrováni na fóru, popovídat a dát si dobré pivo. Poslední, představil se jako „Johny“, byl člen sdružení Linux v Brně.

Přiznám se, že nevím, co měl všechno v plánu prodiskutovat Vlasta, co Irena, ale my s Ivanem jsme chtěli, krom dobrého piva, zvládnout hlavně dvě věci:

 • S wikerama (Aldou, Karlíkem a Yullawem) probrat budoucí směr a fungování wiki, dále probrat novou koncepci s používáním namespace a nakonec a nebo na začátek tyto tři představit ostatním, jako budoucí správce a hlídací psy naší wiki.
 • Představit připravovanou novou knihu — kompletně nový produkt — k připravovanému vydání Mandriva Linux 2010 Spring: 333 tipů a triků pro Mandriva Linux. Ze jména poměrně jasně vyplývá, že se bude jednat o praktické „TODO“ návody, kdy po jednom (dvou) úvodním odstavci teoretického pozadí budou vysvětleny kroky k nejrůznějším činnostem a to od nejjednodušších jako změna pozadí plochy až po různý výběr spustitelných aplikací v závislosti na přihlášeném uživateli.
Více-méně skupinová fotka účastníků
Více-méně skupinová fotka účastníků

Nevím, jestli Ivan zvládl ono představení dříve, než jsem byl přišel, ale řekl bych, jak jej znám, že ne 😉 Vím ale, že jsme navrhli novou koncepci a wikerům ukázali, jak to funguje. Pravda je, že ne všichni správci byli hned pro a raději by koncepci z Ubuntu, kde se staré články (např. informace vztažené ke konkrétním starším vydáním Ubuntu) zametají do historie.

Já osobně ze zametací koncepce moc nadšen nejsem, namespace mi připadá logický a je jednodušší na udržování, ale můj úkol na wiki je / bude pouze technický background, příp. poradní hlas při rozhodování…

Wikery jsme ovšem museli pochválit za opravdový kus práce, kterou na wiki odvedli. Například „kodex wikerů“, připravovanou novou titulku, silně rozšířený obsah… Jsem moc rád, že kluci takto valí kupředu — ovšem je nutné nepolevit a agitovat nové wikery — autory.

Zleva: Karlík, Yullaw, Ivan a (hádej, co mám na žlutém tričku) Peťoš
Zleva: Karlík, Yullaw, Ivan a (hádej, co mám na žlutém tričku) Peťoš

Nová kniha 333 tipů a triků pro Mandriva Linux bude o něco hubenější, předpokládáme rozsah asi 300 stran. Na knize pracuji já a Ivan Bíbr už několik týdnů, přesto ten pravý zápřah nás teprve čeká — plánované vydání je 15 června. Krom instalace se budeme zabývat například prostředím KDE (a okrajově i GNOME), multimédii, světem internetu a nebo hardwarem v Linuxu. Samozřejmostí jsou 4 našlapaná DVD — jedno instalační a jedno 9gigové „extra“ s bonusovým softem tak, jak jste již od nás zvyklí, kdy vše přidáte na několik (na tři, čtyři??) klepnutí myši. V nejbližší době spustíme předobjednávky na adrese obchod.liberix.cz.

Přes toto dlouhé povídání o tom, co jsme chtěli stihnout a co jsme stihli (a nebo taky ne…) byl sraz celý v duchu pohody a klidu. Pokud vás zrovna nezajímala debata o jmenných prostorech na wiki, mohli jste se připojit do hovoru nad fotografií a nebo o překladech Pavla Frice.

Další sraz se pokusím zorganizovat buďto na podzim a nebo kolem února / března příštího roku. A když nemůžu já, zkuste to i vy! Však není nic těžkého napsat na fórum „Hej, za dva dny budu mít v Brně žízeň, kdo bude mít chuť dát si pivo se mnou?“ a věřte, že on se někdo najde… 😀

A příště, jak nám poradil Johny („protože to chce koncepci…“), budeme mít rozděleny stoly dle distribuce a židle dle grafického prostředí. Je mi líto těch, co používají nedej bože více distribucí či několik grafických prostředí 😀 😀

Peťoš

5 thoughts on “Jaký byl Mandrivácký sraz v Brně?”

 1. Ahoj,

  na stejném článku k srazu otištěném na Mandrivalinuxu.cz mě zaujala tvoje poznámka o 2 uživatelích Mandriva Linuxu. kteří přišli na zázvorové pivo. Na jiném místě pokračuješ, že se probíraly překlady.

  Když si to dám dohromady, tak mě překvapuje, když jsme se tam na sebe koukali, že jsem se ti nepředstavil a nebo, že ti mě nikdo nepředstavil. 🙂

  Pokud ta malá poznámka, o čem byla během setkání řeč, nemá nějaký další legrační skrytý motiv, přijde mi rozhodně veselá – sám jsem jeden takový vedl s V. Ottem. 🙂

 2. Nazdar Pavle;
  koukali jsme na sebe, dokonce jsi se mnou pár vět prohodil… Měl jsem žluté triko (viz 2. obrázek). A těma dvěma, co přišli na zázvorové pivo, byli myšleni ti dva pánové, co seděli zcela na kraji a nebyli nijak registrováni na fóru. Jeden měl nějaký bílý EEE a sedel vedle „Johnyho“, ten druhý seděl jemu naproti.
  A ano, vím, že jste se tam s Vlastou bavili o těch překladech, zatímco já s Irenou vedle vás dvou jsem se bavil o foťácích… 🙂

 3. Škoda že mi to nevyšlo. Z fotek to vypadá na hezkou komorní akci 😉

  PS: dobře že knížku ztenčujete. Snad tím i klesne cena. Bo každého to vždy odradí, když to vidí. Co vytvořit nějakou bez DVD ala První kroky s MDV o 100 stránkých? 🙂 (v příští pětiletce?)

 4. Jak jsem psal, bude se jednat o ZCELA NOVÝ PRODUKT!!! Nová kniha, psaná JINAK. Budou to pracovní postupy, minimum teorie — ovšem vše psáno tak, aby to pochopil i naprosto začínající uživatel. Kniha Mandriva Linux 20xx.x CZ (obsahem i rozsahem) bude vydána pro verzi 2011.0.
  Takže nic se neztenčuje – je to zcela nový produkt psaný od nuly (věř mi, trávím tím poslední dva týdny každý den většinu času 😀 ) a ano, cena bude samozřejmě nižší.
  Vydávat knihu bez DVD naprosto nemá smysl, stejně jako vydávat DVD bez knihy… Léty ověřená praxe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *